Merkki: Ibis
Malli: Ripmo V1
Lyhyt kuvaus: Carbon Trail/Endurotäpäri
Rungon koko: Large
Kuvaus: Myynnissä mielettömän hyvä ja monipuolinen Ripmo, joka taipuu moneen tehokkaan dw-link -jousituksen myötä.
Tässä hyvä artikkeli, joka avaa hieman pyörän kykenevyyttä https://enduro-mtb.com/en/ibis-ripmo-axs-2020-review/
Ostin tuossa erään pyörän ja sen mukana tuli paljon itselle ylimääräisiä osia, niin laitetaan ne tämän rungon ympärille koottuna pakettina eteenpäin.
Runko: Ibis Ripmo koko L 140mm joustoa. Suojateipattu invisiframe.
Ohjainlaakeri: Works -1 asteen angle set
Keula: Rock Shox Lyrik Ultimate 150mm (juuri tehty ilmapuolen huolto)
Iskari: Rock Shox Deluxe Select (Uusi)
Kiekot: Mavic e-deemax (takakiekko uusi)
Tolppa: Marzocchi Transfer 170mm
Vaihteisto: Shimano XT 11spd
Kammet: SRAM GX
Stemmi: Renthal Duo
Tanko: Nukeproof 780mm
Gripit: Deathgrip
Jarrut: Magura MT Sport 4-mantäiset (takajarru vaatii ilmauksen)
Hyvä huomioida että kuvasta poiketen iskari on tosiaan uusi Rockshoxin Deluxe ja uusi takakiekko vastaavanlainen takakiekko on myös antaa mukaan. Renkaat on aika heikossa kunnossa, joten hyvin neuvottelemalla voi saada mukaan jotain muutakin rengasta. Hissitolpan toinen pultti näyttää hieman kärsineeltä, joten se ehkä kannattaa vaihtaa.
Pyörän kunto on rungon puolesta hyvä, sillä se on suojateipattu uutena. Pyörään on myös asennettu -1 asteen Worksin angle set. Alkuperäinen laakeri saattaa löytyä myös mukaan.
polkimet ja pulloteline eivät kuulu kauppaan.
Hinta on nyt painettu edulliseksi ja siinä on huomioitu osissa näkyvä kuluma.
Pyörä on Seinäjoella, mutta on mahdollisesti tuotavissa Tampereelle aamulla 28.3.
Hinta: 1290€
Paikkakunta: Seinäjoki
Maakunta: Etelä-Pohjanmaa
Yhteystiedot: Yv