Jump to content
Yritystilien käyttäjät huomio! Ilmoituksien hinnat puolitettu. ×

M: Ti 29er sinkula, kesken jäänyt projekti (uusi)


Recommended Posts

Kirjoitettu

Päätin syksyllä 2010 voimani tunnossa aloittaa projektin sinkulamaasturiksi. Valitettavasti myös rahatilanteeni oli samaan aikaan hyvä ja homma lähti lapasesta. Projekti jäi sitten monista eri syistä hiukan kesken ja tällä hetkellä tunne on enemmänki se että koko pyörä on täysin turha joten tämän voisi yrittää myydä pois kuleksimasta jos jollain on halua jatka.

Pyörällä on ajettu yhteensä ehkä jotain 50km testiajoa eli se on melko hyvässä kunnossa. Kaikki osat ovat paikoillaan ja pyörällä voi ajaa. Jarrut vaativat varmaan jotain säätämistä. Ohjainputkea (onko edes oikea termi? steerer tube) ei ole katkaistu. Pyörä on juuri sen näköinen kuin se alla olevassa kuvassa näyttää ja jos ostaa koko pyörän mukaan saa kaiken kuvassa näkyvän.

Lähtökohtaisesti en ole kiinnostunut pilkkomaan pyörää mutta voin harkita sitä jos joku haluaa ostaa rungon + muutaman muun osan. Minkään tilpehöörin takia en halua pakettia pilkkoa. Iso osa osista on ostettu CRC:ltä. Kiekot ja haarukka tuli SpeedGoatilta ja joitain osia Singlespeed.nl:stä. Kaikista löytyy kuitit.

Lista keskeisimmistä osista (aidosti kiinnostuneelle voin kyllä tuottaa listan ihan jokaisesta nipukasta):

Runko: Lynskey Ridgeline 29 SL Ti Frame Industrial Mill (XL), mitat löytyvät CRC:ltä: http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=45200

Kiekot: Easton XC One SS 29er Disc Wheelset

Haarukka: White Brothers 29er Rock Solid Rigid Carbon Fork

Muita mielenkiintoisia:

- Lynskey Titanium Seatpost - Brushed 31.6 410mm

- White Industries ENO Crank + Ring (38)

- Phil Wood Bottom Bracket

- Chris King NoThreadset - Sotte Voce - Red 1.1/8"

- Avid Ball Bearing 7 Mechanical Disc Brake 2010 - Front or Rear - 185mm (edessä ja takana)

- Easton EC70 MonkeyLite CNT XC Riser - MTB 2009 - Carbon Black 660mm-1" Lo Rise

Pyörä sijaitsee Espoossa jossa sitä voi myös tulla ihmettelemään. Säilytetty varastossa koko olemassa olonsa ajan eikä sillä ole kaaduttu. Asennukset tehty speksien mukaisilla momenteilla eikä kasauksessa ole muutenkaan häröilty.

Pyörästä löytyviin osiin on poltettu yli 4000e rahaa. Vaikea sanoa mikä oikea hintataso on, mutta asetetaan koko paketille hintapyynnöksi 2800e. Kaupat mieluiten face to face, mutta lähetyksestäkin voidaan keskustella. Jos et pääse katsomaan pyörää voin ottaa lisää valokuvia tarpeen mukaan.

Yhteydenotot sähköpostitse vrinne at gmail dot com tai puhelimitse 050 594 0097.

29er.jpg

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...